Alergická rinitída postihuje v USA približne 60 miliónov ľudí ročne

Alergická rinitída postihuje v USA približne 60 miliónov ľudí ročne

Mohli by tiež postriekať prach a sadze mydlom a vodou pred utretím, pretože tieto väčšie častice môžu dráždiť dýchacie cesty, bez ohľadu na ich zloženie.

"Okrem toho by som odporučil držať seba, domáce zvieratá a deti mimo miestnych potokov a bahenných kaluží. Ak máte súkromnú studňu, nechajte si vodu otestovať," hovorí Garret pre Healthnews.

Zákonodarcovia v Ohiu naliehali na Bidenovu administratívu, aby poskytovala zdravotnú starostlivosť obyvateľom východnej Palestíny podľa ustanovenia zákona o dostupnej starostlivosti, ktorý predvída Medicare pre Američanov v prípade vystavenia určitým environmentálnym zdravotným rizikám. Haynes súhlasí s tým, že Medicare by mal pokrývať test poškodenia pečene požadovaný lekárom a ďalšie testy potrebné na identifikáciu dlhodobých zdravotných výsledkov.

Garrett hovorí, že tento incident je príkladom potreby preventívnej regulácie a univerzálna zdravotná starostlivosť je súčasťou preventívneho a spravodlivého prostredia verejného zdravia.

Hovorí: "Pre východnú Palestínu konkrétne prebiehajúce programy lekárskeho monitorovania a zdravotnej starostlivosti môžu pomôcť vyriešiť mnohé neistoty súvisiace s incidentom a môžu poskytnúť pokoj postihnutým obyvateľom, ktorí môžu požadovať špecifické testy na základe potenciálnych expozícií. Komunita by sa nemala očakávať." zaplatiť za nedbalosť Norfolku Southern, a to aj v ordinácii lekára."

Používanie opakovane použiteľnej fľaše na vodu môže ušetriť v priemere 156 plastových fliaš na vodu a stovky dolárov ročne. Aj keď sú prospešné pre planétu a vašu peňaženku, vo vašich fľašiach môžu číhať nechutné nebezpečenstvá.

Nová štúdia sa zamerala na rôzne typy fliaš a merala jednotky tvoriace kolónie (CFU) – počet životaschopných mikróbov na povrchu – na každej z nich.

Boli objavené dva typy baktérií: gramnegatívne tyčinky, ktoré môžu spôsobiť infekcie, ktoré sú čoraz odolnejšie voči antibiotikám, a bacily, ktorých niektoré typy môžu viesť k gastrointestinálnym problémom.

Vrchnák a skrutkovacie viečka obsahovali najviac baktérií zo všetkých fliaš na vodu, každá s 30 miliónmi CFU gramnegatívnych tyčiniek. V priemere opakovane použiteľná fľaša na vodu mala 20,8 milióna CFU baktérií, čo je 40 000-krát viac ako záchodová doska (515 CFU). Fľaše boli tiež 14-krát špinavšie ako misky pre domáce zvieratá a mali päťkrát viac baktérií ako počítačová myš.

Okrem toho vedci skúmali 1 000 Američanov o ich preferenciách a zvykoch pri fľašiach s vodou. Zistili, že 42 % ľudí čistí svoje fľaše s vodou aspoň raz denne, zatiaľ čo 13 % opýtaných uviedlo, že to robia len niekoľkokrát za mesiac.

Vedci z Kodanskej univerzity skúmali vodu z vodovodu, ktorá bola 24 hodín skladovaná v populárnych typoch mäkkých plastových fliaš na opakované použitie. Z plastovej fľaše odhalili viac ako 400 rôznych látok a viac ako 3 500 látok pochádzajúcich z mydla do umývačiek riadu.

Zatiaľ čo mnohé z týchto látok a ich toxicita boli výskumníkom neznáme, je známe, že fotoiniciátory nachádzajúce sa vo vode majú potenciálne škodlivé účinky, ako sú endokrinné disruptory a karcinogény.

Ako umyť fľašu s vodou

Odborníci z University of Wisconsin-Madison odporúčajú čistiť opakovane použiteľnú fľašu s vodou denne a dezinfikovať ju raz týždenne:

  • Fľašu očistite mydlom a teplou vodou, opláchnite ju čistou vodou a dôkladne vypustite. Ak nemáte prístup k drezu alebo umývačke riadu, nechajte fľašu cez noc v chladničke, aby sa baktérie nerozmnožili.
  • Dezinfikujte fľašu vypláchnutím vnútra fľaše zriedeným roztokom bielidla (použite jednu čajovú lyžičku bielidla na liter vody). Fľašu dôkladne opláchnite a osušte.

Voda je nevyhnutná pre telesné funkcie a používanie opakovane použiteľnej fľaše na vodu je vynikajúci spôsob, ako zostať hydratovaný počas dňa. Napriek určitým rizikám spojeným s opätovným používaním fliaš môže dobrá hygiena pomôcť predchádzať chorobám.

Štúdia naznačuje, že ženské mozgy sa viac aktivujú v reakcii na emocionálne tváre dojčiat, čo im umožňuje lepšie prispôsobiť svoje správanie počas obdobia výchovy.

Interakcia medzi dospelými a dojčatami do značnej miery závisí od prijímania a vyjadrovania neverbálnych signálov, ako sú výrazy tváre alebo emocionálne zvuky. To umožňuje zraniteľným dojčatám komunikovať o svojich základných potrebách, aby ich dospelí mohli riešiť.

Aj keď obe pohlavia môžu poskytovať starostlivosť dojčatám a starším deťom, ženy tradične preberajú zodpovednosť opatrovateľky. Podľa správy Pew Research Center z roku 2017 sa v Spojených štátoch matky starajú o deti viac ako dvakrát toľko ako otcovia.

Štúdia publikovaná v BMC Neuroscience v decembri prijala 26 žien a 25 mužov, ktorých mozgová aktivita bola monitorovaná pomocou funkčného zobrazovania magnetickou rezonanciou (task-fMRI). Účastníkom ukázali obrázky emocionálnych tvárí detí, vrátane šťastných, neutrálnych a smutných.

Štúdia zistila, že mozgy žien a mužov reagovali odlišne na tváre dojčiat, pričom tieto rozdiely sa vyskytujú v sieťach zodpovedných za spracovanie tváre, pozornosť a empatiu.

Okrem toho výskumníci skúmali skeny fMRI v pokojovom stave, ktoré sa používajú na vyhodnotenie interakcií, keď sa nevykonáva konkrétna úloha. Analýza ukázala, že konektivita regiónov súvisiacich so sieťou s predvoleným režimom sa zvýšila u žien viac ako u mužov.

"Mozgové aktivácie v regiónoch súvisiacich s emocionálnymi sieťami súviseli s empatickými schopnosťami žien. Tieto rozdiely u žien by im mohli uľahčiť efektívnejšie a rýchlejšie úpravy správania a emócií počas dojčenského obdobia," uzatvárajú autori.

V štúdii National Institutes of Health z roku 2013 boli ženy a muži vystavení zvuku hladného alebo plačúceho dieťaťa. Skenovanie mozgu účastníkov odhalilo, že u žien sa vzorce mozgovej aktivity náhle zmenili na pozorný režim, zatiaľ čo mozgy mužov zostali v pokojovom stave.

Podľa štúdie z roku 2003 ženy, ale nie muži, bez ohľadu na ich rodičovský stav, vykazovali nervovú deaktiváciu v prednej cingulárnej kôre – časti mozgu zodpovednej za rôzne kognitívne funkcie – ako odpoveď na detský plač a smiech.

Štúdia BMC Neuroscience pridáva dôkazy, že mozgy žien zažívajú vyššiu úroveň aktivácie v porovnaní s mužmi, keď reagujú na emócie dieťaťa.

Viac ako 60 prípadov botulizmu bolo spojených s intragastrickou injekciou botulínového neurotoxínu na dvoch tureckých klinikách.

Botulotoxín (BoNT) je liek používaný na redukciu vrások a liečbu rôznych stavov vrátane chronickej migrény alebo spastických porúch. Pri injekcii do žalúdka je známe, že BoNT pomáha pri chudnutí .

BoNT sú produkované hlavne baktériou Clostridium botulinum, ktorá môže spôsobiť botulizmus, vážne nervovoparalytické ochorenie. Botulizmus sa môže vyskytnúť v niekoľkých formách, jednou z nich je iatrogénny botulizmus – nežiaduca udalosť po podaní BoNT.

Podľa Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) bolo v Európe k 10. marcu hlásených 67 prípadov botulizmu. Väčšina prípadov súvisí s dvomi súkromnými nemocnicami v Istanbule a Izmire v Turecku.

Obe nemocnice podávali produkty, ktoré neboli schválené na liečbu obezity intragastrickou injekciou, zistilo vyšetrovanie tureckých úradov. Nemocnice v tomto čase pozastavili svoju činnosť.

Príznaky botulizmu sa pohybovali od miernych až po ťažké, pričom niekoľko ľudí bolo hospitalizovaných. Mnohí z nich boli prijatí na jednotky intenzívnej starostlivosti (JIS) a boli liečení botulínovým antitoxínom.

Pri použití na terapeutické účely môžu príznaky iatrogénneho botulizmu zahŕňať slabosť, únavu a ťažkosti s dýchaním. Po kozmetickom ošetrení môžu pacienti pociťovať rozmazané videnie, pokles očných viečok, ťažkosti s prehĺtaním a sucho v ústach. Všetky formy botulizmu sa považujú za smrteľné.

C. botulinum sa prirodzene vyskytuje v životnom prostredí. Baktérie vytvárajú spóry, ktoré im pomáhajú prežiť, ale zvyčajne nespôsobujú choroby. Spóry však môžu rásť a stať sa jedným z najsmrteľnejších toxínov za určitých podmienok, napríklad v prostrediach s nízkym obsahom kyslíka, kyselín, soli alebo cukru. Napríklad nesprávne domáce konzervované, konzervované alebo fermentované potraviny môžu vytvárať podmienky pre botulotoxín.

ECDC dôrazne vyzýva občanov, aby sa vyhýbali intragastrickej liečbe obezity pomocou BoNT v Turecku kvôli zvýšenému riziku vzniku botulizmu.

Štúdie naznačujú, že stúpajúce teploty spôsobujú, že sezóna alergií trvá dlhšie a zvyšuje sa koncentrácia peľu.

Šiestym najteplejším rokom na svete od roku 1880 bol rok 2022. Vedci označujú zvyšovanie teplôt za najväčšiu hrozbu pre globálne verejné zdravie, ktorá nás ovplyvňuje zhoršovaním prírodných katastrof, ako sú požiare a hurikány, a rozširovaním peľovej sezóny.

Autori štúdie z roku 2021 zverejnenej v PNAS skúmali peľové údaje zo 60 severoamerických staníc od roku 1990 do roku 2018. Zistili, že peľová sezóna sa v celom regióne predĺžila v priemere o 20 dní, pričom sezóna začala skôr v roku.

Medzitým sa koncentrácie peľu za posledných 30 rokov zvýšili o 21 %, pričom najväčší a najkonzistentnejší nárast hladín peľu bol pozorovaný v Texase a na stredozápade Spojených štátov.

Novšia správa z roku 2023 od Climate Central naznačuje, že teploty sa otepľujú v 203 amerických mestách od roku 1970, pričom obdobie bez mrazov sa predĺžilo v priemere o 15 dní. To znamená, že rastliny majú viac času na rozkvet a uvoľnenie peľu vyvolávajúceho alergie.

Peľ je jemný prášok produkovaný semennými rastlinami a vzdušný alergén, ktorého vystavenie môže vyvolať alergickú rinitídu. Tento stav, známy tiež ako senná nádcha, spôsobuje príznaky podobné prechladnutiu, vrátane nádchy, upchatia a kýchania. Alergická rinitída postihuje v USA približne 60 miliónov ľudí ročne

Vystavenie peľu môže tiež spustiť príznaky alergickej konjunktivitídy, čo je zápal sliznice oka, ktorý sa vyznačuje červenými, slziacimi alebo svrbiacimi očami. Až sedem z 10 pacientov s alergickou rinitídou trpí aj alergickou konjunktivitídou.

Autori článku PNAS dospeli k záveru, že exacerbácia peľových sezón v posledných troch desaťročiach mala škodlivé účinky na zdravie dýchacích ciest. Viac informácií – normadex-official.top .