Existuje mnoho příčin neuralgie, včetně

Existuje mnoho příčin neuralgie, včetně

Navíc se u 15 % dětí s pectus excavatum rozvine skolióza (zakřivení páteře).

Psychologické stavy mohou být způsobeny problémy se vzhledem, sebeobrazem a sebevědomím, což vede k potížím v mezilidských vztazích.

Jak se diagnostikuje pectus carinatum?

Anamnéza může při cvičení vyvolat větší dušnost než jejich vrstevníci.

Fyzikální vyšetření prokáže předsunutí hrudní stěny a žeber. Kromě toho může dojít k bočnímu zakřivení páteře (skolióza) nebo ramen s různou výškou.

Nejprve se provádějí obyčejné rentgenové snímky, aby se zjistily jakékoli základní kostní abnormality, jako je skolióza, zlomenina (zlomení) nebo ostruhy (kostní výčnělky na okrajích kostí).

Většinu případů lze diagnostikovat pomocí prostého rentgenového záření, ale některé vyžadují skenování počítačovou tomografií (CT nebo CAT), protože ukazuje trojrozměrné průřezy (jako v diagramu 1).

Jaká je léčba pectus carinatum?

Léčba je rozdělena do tří kategorií: rovnátka, chirurgická léčba a kosmetické procedury (k skrytí deformace).

1. Rovnátka

Rovnátka jsou léčbou první volby. Šle mohou jít přes nebo pod oblečení a nosí se 14-24 hodin denně. Jsou nejúčinnější, pokud se použijí před 19. rokem věku a před růstem dítěte; struktury hrudní stěny se po 19. roce života a růstovém spurtu stávají pevnějšími.

Ortéza funguje tak, že vyvíjí tlak na hrudní kost (hrudní kost), žebra a chrupavku, aby je zatlačila zpět do normálního tvaru. Ortéza bude potřebovat úpravu, jak se bude deformace zmenšovat a dítě roste. Na obrázku níže je ortéza pectus carinatum. Požadovaná ortéza se liší v závislosti na dítěti a míře vyčnívání. K dispozici je také mnoho dalších rovnátek.

Ortéza často koriguje pectus carinatum a není potřeba žádná operace. Rovnátka však fungují nejlépe, když je deformace nekomplexní, flexibilní a dítě poddajné. Bohužel nedostatečná poddajnost je nejčastějším důvodem, proč ortéza nekoriguje deformitu.

2. Chirurgie

Klasický typ chirurgického zákroku pro pectus carinatum navrhl Dr. Mark Ravitch v roce 1949. Zahrnuje přeříznutí velkého prsního svalu a jeho zvednutí spolu s odstraněním poškozené chrupavky. Většina případů zahrnovala umístění kovové tyče, která udržela konstrukce na místě.

Novější postup, Abramsonův postup, se nyní používá a stal se chirurgickým zákrokem volby. Na laterální (boční) hrudní stěně se provede řez a zavede se upravená kovová tyč nazývaná Nuss bar. To je považováno za méně invazivní, protože řezy (řezy) jsou mnohem menší.

3. Kosmetické skrytí

Kosmetické skrytí zahrnuje maskování pectus carinatum, takže to není tak zřejmé. I když nenapravuje anatomickou deformaci, napomáhá vzhledu, zlepšuje sebevědomí a psychický stav dítěte.

Kulturistika může zlepšit tonus prsních svalů u chlapců, zatímco u dívek se někdy používá zvětšení prsou.

Jaká je prognóza pectus carinatum?

Prognóza je předpověď nebo výsledek nemoci. Prognóza u pectus excavatum je vynikající, bez dlouhodobých negativních zdravotních problémů. Díky třem výše uvedeným typům léčby může dítě žít spokojený život.

Neuralgie se vyskytuje s podrážděním nebo zánětem nervu, což způsobuje bolest, pálení, necitlivost, brnění, bolest, svalové záškuby nebo jakýkoli dráždivý pocit nervu; obvykle však dochází k počátečnímu nástupu silné a vystřelující bolesti.

Klíčové věci:

  • Neuralgie se vyskytuje při podráždění nebo zánětu nervu.
  • Příznaky neuralgie se mohou lišit, ale obvykle se skládají z bolesti, pálení, necitlivosti, brnění, bolesti, svalového záškubu nebo jakéhokoli dráždivého pocitu nervu.
  • Mezi příčiny neuralgie patří přímý tlak na nerv, infekce, toxické látky, cukrovka, onemocnění ledvin nebo způsobené léky.
  • Existují různé typy neuralgií, včetně neuralgie trojklaného nervu, postherpetické neuralgie (z pásového oparu), okcipitální neuralgie, periferní neuropatie a další.
  • Neuralgie jsou diagnostikovány kombinací historie, neurologického vyšetření, laboratorních testů, zobrazovacích studií a speciálních testů, jako je nervové vedení a elektromyogram (EMG).
  • Léčba se liší v závislosti na příčině a příznacích, ale může zahrnovat léky (pilulky a topické), fyzikální a pracovní terapii, injekci nebo chirurgický zákrok.

První slovo v neuralgii pochází z řeckého slova „neura“, což znamená nerv; druhé slovo pochází z řeckého slova „algos“ nebo „algein“, cítit bolest.

Neuralgie může být vysilující a ovlivnit schopnost osoby vykonávat činnosti každodenního života (ADL).

Co způsobuje neuralgii?

Existuje mnoho příčin neuralgie, včetně:

  • Přímý tlak na nerv způsobený traumatem, nádorem, kostním problémem nebo vaskulárním problémem (krevní céva) má podobný účinek, jako když cítíte „mračení“ na noze nebo paži.
  • Infekce, jako je herpes zoster (pásový opar), lymská borelióza nebo syfilis. Navíc bakteriální infekce, jako je absces, může způsobit tlak na nerv.
  • Toxické látky, jako jsou pesticidy, průmyslové látky, zvířecí jed, těžké kovy atd.
  • Diabetes, onemocnění ledvin a stárnutí.
  • Četné léky.

Jaké jsou různé typy neuralgie?

A: Neuralgie trojklaného nervu zahrnuje trojklanný nerv v obličeji: je to pátý z dvanácti hlavových nervů.

Pokud jste zvědaví, název trigeminal pochází z latiny nebo řečtiny pro tři, „tres“ a „treis“, v tomto pořadí, protože trojklanný nerv má tři větve. Druhá část pochází z latinského slova „geminatus“, což znamená dvojčata, protože větve jsou na obou stranách obličeje.

U neuralgie trojklaného nervu dochází k elektrickým šokům a bolesti v obličeji, ústech (včetně rtů a zubů) a nosu. Bolest je obvykle ostrá, bodavá a pálivá. Neuralgie trojklaného nervu je typicky jednostranná, což znamená, že postihuje jednu stranu (obličeje).

B: Postherpetická neuralgie, také známá jako pásový opar, je způsobena virem herpes zoster, který způsobuje plané neštovice, když jsme mladší. Po propuknutí a remisi kožních lézí zůstává virus latentní v nervovém kořeni.

Není známo, co tento virus reaktivuje, ale když se tak stane, způsobuje bolest, pálení a dokonce i bodavý pocit podél postiženého nervu.

C: Týlní neuralgie nastává, když dochází k podráždění týlního nervu, který probíhá od míchy přes základnu krku až k zadní části hlavy, občas dosahuje vrcholu čela.

Occipitální neuralgie způsobuje stejnou ostrou, bodavou a palčivou bolest jako u neuralgie trojklaného nervu (diskutovaná výše); bolest je však v jiné lokalizaci.

D: Periferní neuropatie je typ periferní neuralgie obvykle postihující končetiny (ruce a nohy). Občas se termíny používají zaměnitelně.

E: Existuje mnoho dalších typů neuralgie, včetně:

  • Mezižeberní neuralgie, kdy jsou postiženy nervy pod žebry.
  • Aurikulotemporální neuralgie postihuje aurikulotemporální nerv, což způsobuje příznaky v oblasti ucha a na straně obličeje.
  • Supraorbitální neuralgie zahrnuje supraorbitální nerv, což způsobuje příznaky nad okem a na pokožce hlavy.

Jak je diagnostikována neuralgie?

Váš lékař nebo poskytovatel lékařů začne odebráním anamnézy a provedením úplného fyzikálního vyšetření s důrazem na neuromuskulární systém, nazývané neurologické vyšetření.

Svaly budou zkontrolovány na citlivost, atrofii (řídnutí nebo ztrátu svalové hmoty) a reflexy. Kromě toho budou symptomatické oblasti kontrolovány na citlivost, motorické funkce, vibrace, propriocepci (polohování) a citlivost nervů.

Při bolesti v obličejové oblasti může být užitečné vyšetření zubaře k vyloučení infekce zubu nebo abscesu.

Laboratorní testy mohou pomoci při diagnostice mnoha stavů, které mohou způsobit nebo napodobit neuralgii:

  • Zvýšený počet bílých krvinek (WBC) obvykle ukazuje na infekci.
  • Test sedimentace erytrocytů (ESR) prověřuje zánětlivé stavy.
  • K vyhodnocení revmatoidní artritidy by měl být proveden revmatoidní faktor (RF) a antinukleární protilátka (ANA).
  • Je třeba kontrolovat vápník v krvi, protože nízké hladiny vápníku mohou způsobit svalové křeče.
  • Laboratorní práce mohou také pomoci určit funkci ledvin a vyšetřit cukrovku.

Zobrazovací studie a speciální testy:

Obyčejné rentgenové snímky jsou potřebné k posouzení základních kostí z hlediska závažných stavů, jako je zlomenina (zlomení), rakovina, kostní ostruhy (výrazné kostnaté oblasti na koncích kostí) a osteoporóza (řídnutí kostí, které může způsobit jejich rozbít snadněji, než se očekávalo).

Rakovina z jiného orgánu, která se rozšířila do kosti, nazývaná metastatická, se může na rentgenových snímcích jevit jako „vyražené“ léze. Vyražené léze vypadají jako kapky deště, které dopadají na povrch a stříkají.

Skenování počítačovou tomografií (CT nebo CAT) vytváří počítačové obrazy z různých úhlů, což umožňuje komplexní trojrozměrné zobrazení. I když CT sken poskytuje zobrazení měkkých tkání a kostí, neposkytuje tolik detailů měkkých tkání jako MRI (diskutované níže).

Zobrazování magnetickou rezonancí (MRI) kombinuje magnetické a rádiové vlny a vytváří počítačové trojrozměrné obrazy. Je považován za „zlatý standard“ pro hodnocení měkkých tkání a kostí.

Studie nervového vedení měří fungování (vodivost) nervů, zatímco elektromyogram (EMG) https://dietoll-official.top/cs/uvod-do-keto-diet/ měří svalovou aktivitu. Studie nervového vedení často doprovází EMG test.

Jak se neuralgie léčí?

Léčba neuralgie je různorodá a závisí na příčině stavu, symptomech a závažnosti, včetně:

  • Náprava příčiny neuralgie je léčba první volby.
  • Užitečné mohou být léky, jako jsou protizánětlivé léky, léky proti záchvatům, svalové relaxátory a léky proti bolesti.
  • Různé aktuální volně prodejné léky a léky na předpis mohou pomoci, jako je gel Voltaren (diclofenac), protizánětlivý gel.
  • Fyzikální terapie (PT).
  • Ergoterapie (OT).
  • Může být zapotřebí injekce nebo dokonce operace.

Při úniku vzduchu z kloubního prostoru dochází k praskání nebo praskání kloubu.

Contents